ARCHIWUM

24.10.2015…………………………………………………..……………………

Sprawozdanie z seminarium pt.„STRES ZAWODOWY W SĄDACH I JEGO SKUTKI ZDROWOTNE”

W warszawskiej siedzibie Uniwersytetu SWPS w miniony czwartek (22.10.2015 r.) obyło się seminarium pt. „Stres zawodowy w sadach powszechnych i jego skutki zdrowotne”, w doskonałej większości oparte o wyniki badania TEMIDA 2015. Seminarium zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Zdrowa Praca oraz MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa. Adresowane było przede wszystkim do osób mających wpływ na warunki pracy w sądach powszechnych. Wśród…

                                   czytaj więcej

12.10.2015…………………………………………………..……………………

Zaproszenie na seminarium 22.10.2015

W warszawskiej siedzibie Uniwersytetu SWPS już 22 października 2015r. odbędzie się bezpłatne seminarium pt. „Stres zawodowy w sądach powszechnych i jego skutki”. Wydarzenie adresowane jest do osób mających wpływ na warunki pracy w polskich sądach powszechnych – przede wszystkim do osób zarządzających sądami, ale także do pracowników kadr, służby bhp oraz działaczy związkowych i społecznych związanych z sądownictwem.

                                   czytaj więcej

07.10.2015…………………………………………………..……………………

O stresie urzędników sądowych podczas Dni Medycyny Pracy 2015

Podczas Łódzkich Dni Medycyny Pracy, które w tym roku przebiegają pod hasłem „Medycyna pracy w profilaktyce i ochronie zdrowia pracujących oraz kształtowaniu postaw prozdrowotnych” prezentowane będą wyniki naszych badań przeprowadzonych w ramach pilotażu do projektu Monitoring stresu zawodowego w sądach i jego skutków zdrowotnych. Wystąpienie dotyczy ochrony zdrowia urzędników sądowych i nosi prowokacyjny tytuł „Czy sekretarka może być zawodem trudnym?…”.

                                   czytaj więcej

31.08.2015…………………………………………………..……………………

Dziś ostatni dzień akcji „Popieram: Stop stresowi w sądzie”.

Dziś ostatni dzień akcji „Popieram: Stop stresowi w sądzie”. Od kwietnia do sierpnia w każdy ostatni poniedziałek miesiąca pracownicy sądów w całej Polsce mogli wyrażać swoje poparcie dla projektu i zwracać uwagę na problem stresu w sądach powszechnych przyklejając na piersi niewielką naklejkę z hasłem akcji.

                                   czytaj więcej

25.09.2015…………………………………………………..……………………

Pozytywny wynik audytu”

Wczoraj otrzymaliśmy raport z audytu naszego projektu. Badanie przeprowadzone zostało w ramach rutynowych czynności kontrolnych Grantodawcy. Na zlecenie Fundacji im. Stefana Batorego audyt zrealizowała biegła rewident Pani Katarzyna Abgarowicz z Biura Audytorskiego Sadren Sp. z o.o. Konkluzje raportu Pani audytor są dla nas pozytywne do tego stopnia, że przyjęliśmy dokument bez uwag, z czego bardzo się cieszymy.

29.06.2015…………………………………………………..……………………

Dziś kolejny poniedziałek pod hasłem „Popieram: Stop stresowi w sądzie”

Dziś po raz kolejny pracownicy sądów mają możliwość okazania swojego poparcia dla Projektu i zwrócenia uwagi pracodawców na problem psychospołecznych warunków pracy. Jak w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca mogą przykleić do ubrana nalepkę „Popieram: stop stresowi w sądzie”.

                                 czytaj więcej

17.06.2015…………………………………………………..……………………

Czas i warunki pracy sędziego

W związku z realizowanym przez nas Projektem, jego kierownik otrzymała zaproszenie do udziału w panelu podczas zorganizowanej przez SSP IUSTITIA konferencji „Czas pracy i warunki pracy sędziego (wymiar zadań)”. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego Prof. dr hab. Małgorzaty Gersdorf oraz Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego Prof. dr hab. Romana Hausera we wtorek 16.06.2015 r. w Warszawie. Cieszymy się bardzo, że nie tylko dla nas – obywateli ale i dla środowiska sędziowskiego kwestia poziomu zmęczenia osób zaangażowanych w sprawowanie wymiaru sprawiedliwości jest warta debaty.

 więcej na stronie Iustitii

31.05.2015…………………………………………………..……………………

Spotkanie z sędziami z SSP IUSTITIA

W sobotę 30 maja 2015 r. w Zegrzu kierownictwo Pojektu spotkało się z sędziami z oddziałów terenowych SSP IUSTITIA. Okazją do spotkania było XX Zwyczajne Zebranie Delegatów Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, w którym uczestniczyło 132 sędziów z całej Polski.

                                 czytaj więcej

29.05.2015…………………………………………………..……………………

Spotkanie z przedstawicielami prezydium rad zakładowych ZZPWS RP

Po raz kolejny spotkaliśmy się z przedstawicielami związków zawodowych działających w sądach powszechnych. Tym razem gościliśmy na zjeździe przedstawicieli Rad Zakładowych Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP. Wydarzenie odbyło się 29 maja 2015r. w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości w Alejach Ujazdowskich 11 w Warszawie.

                                 czytaj więcej

17.05.2015…………………………………………………..……………………

Stres w sądzie ważny dla psychologów zdrowia

Wyniki częściowe pilotażu Projektu zostały przedstawione w formie posteru naukowego na X Ogólnopolskiej Konferencji Sekcji Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego pt. “Z psychologią po zdrowie”   która odbyła się w dniach 15-17 maja br. w Gdańsku. W tym roku temat konferencji brzmiał “Profilaktyka i promocja zdrowia – mit czy rzeczywistość?”.

                                  czytaj więcej

27.04.2015…………………………………………………..……………………

Rusza kanpania „POPIERAM: STOP STRESOWI W SĄDZIE”

Na datę inauguracji akcji „Popieram: Stop stresowi w sądzie” wybrany został przypadający 28 kwietnia każdego roku Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych.

                                czytaj więcej

27.04.2015…………………………………………………..……………………

Kolejne spotkanie ze związkami zawodowymi działającymi w sądownictwie

Na zaproszenie Prezydium Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP 24 kwietnia w Warszawie odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli nie tylko przedstawiciele ZZPWS RP, ale także

                                 czytaj więcej

24.04.2015…………………………………………………..……………………

Projekt na zjeździe koordynatorów „SOLIDARNOŚCI”

W dniach 21 – 24 marca 2015 r. w Gdańsku odbył się zjazd koordynatorów MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa. Jednym z istotnych tematów poruszanych podczas tego wydarzenia był Projekt „Monitoring stresu w sadach i jego skutków zdrowotnych”.

                                  czytaj więcej

30.03.2015…………………………………………………..……………………

Spotkanie z kuratorami

Po raz kolejny spotkaliśmy się w Warszawie z przedstawicielami środowisk kuratorskich. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele Krajowej Rady Kuratorów oraz Fundacji na rzecz rozwoju probacji PROBARE oraz kierownictwo naszego Projektu. Podczas spotkania omówiony został aktualny stan badań w środowisku kuratorskim. Programowane tez były kolejne działania promujące projekt wśród kuratorów.

17.02.2015…………………………………………………..……………………

Tym razem napisała o nas Rzeczpospolita

W dzisiejszym wydaniu dziennika Rzeczpospolita ukazał się tekst red. Agaty Łukaszewicz zatytułowany „Sprawdzą stres u sędziów”. Artykuł nawiązuje do naszego Projektu i prowadzonego w jego ramach badania wszystkich grup zawodowych pracujących w sądownictwie powszechnym. Opublikowany tekst dotyczy przede wszystkim sędziów. Bardzo ucieszyła nas zmieszczona tam informacja, iż Ministerstwo obiecuje, że przyjrzy się wynikom naszej pracy. Artykuł dostępny jest pod adresem: http:///prawo.rp.pl/artykul/757814,1179836-Monitoruja-stres-u-sedziow–SSP-Iustita-chce-walczyc-o-lepsze-warunki-pracy-dla-sedziow.html”

29.01.2015…………………………………………………..……………………

O Projekcie w Głosie Wielkopolski

W dzisiejszym wydaniu Głosu Wielkopolskiego ukazał się artykuł red. Agnieszki Swiderskiej o sytuacji pracowników sądów. W materiale znajdują się wypowiedzi członków NZSS Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP w Poznaniu – organizacji która wraz z innymi w listopadzie 2014 zdecydowała się poprzeć Projekt. Zdaniem pracowników sądów poznańskich wyniki realizowanego obecnie przez nas badania mogą być znacznie bardziej wiarygodne od badań zleconych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, z których wynikało, ze pracownicy sądownictwa nie są nadmiernie obciążeni pracą. Artykuł można przeczytać pod adresem: http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/3734180,urzednicy-sadowi-w-sadach-rozgrywa-sie-dramat,1,id,t,sa.html”

15.01.2015…………………………………………………..……………………

Ruszyło badanie

Miło nam poinformować, że pracownicy sądów powszechnych mogą juz wziąć udział w badaniu stresu zawodowego. Aby wziąć udział w badaniu wystarczy przejść do zakładki BADANIE, a następnie zapoznać się z informacją o badaniu i stamtąd przejść na platformę do badań. Serdecznie zapraszamy sędziów, referendarzy, asystentów, kuratorów, urzędników i innych pracowników z sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych w całej Polsce.

26.11.2014…………………………………………………..……………………

Spotkanie z przedstawicielami
środowisk zawodowych sądów

W związku z Projektem zaprosiliśmy na spotkanie konsultacyjne wszystkie stowarzyszenia i inne ciała reprezentujące poszczególne grupy zawodowe pracowników sądownictwa. Z naszego zaproszenia skorzystały Krajowa Rada Kuratorów, Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA, Stowarzyszenie Sędziów THEMIS oraz Fundacja PROBARE

czytaj więcej

26.11.2014…………………………………………………..……………………

Konsultacje ze związkami zawodowymi

26 listopada 2014 odbyło się spotkanie konsultacyjne, na które zaproszone zostały wszystkie związki zawodowe funkcjonujące w sądownictwie. Z zaproszenia skorzystały prezydia takich organizacji związkowych jak NSZZ Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP, NZZ Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości, NZZ Pracowników Sądów Okręgu Piotrkowskiego oraz NZZ Pracowników Sądów Rejonowych w Łodzi

więcej

07.11.2014…………………………………………………..……………………

O naszym projekcie na łamach Gazety Prawnej

W dzisiejszym wydaniu gazetaprawna.pl pojawił się artykuł pt. „Współczesne niewolnictwo w polskim sądownictwie” opisujący warunki pracy w polskim sądach. Uzupełnieniem tego tekstu jest rozmowa Katarzyny Orlak z redaktor Mirą Suchodolskią na temat badań prowadzonych w ramach Projektu Monitoring stresu w sądach Tekst można przeczytać w portalu Gazety Prawnej pod adresem: serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/834111,stres-kilku-szefow-jednoczesnie-i-niskie-place-urzednik-sadowy-ma-gorzej-niz-niewolnik-z-call-center.html

24.10.2014…………………………………………………..……………………

O stresie na kongresie

II Kongres Pracowników Sądów już za nami. Cały drugi dzień obrad poświęcony był zagadnieniom obciążenia psychospołecznego pracą i stresowi zawodowemu pracowników sądownictwa. Do debaty zaprosiliśmy znakomitych ekspertów reprezentujących uczelnie i instytuty naukowe oraz praktyków. W gronie blisko 150 pracowników i pracodawców Temidy eksperci prezentowali zagadnienia dotyczące stresu związanego z pracą w sądzie, w tym mobbingu, metody oceny i zarządzania psychospołecznymi aspektami pracy w sądownictwie oraz praktyczne rozwiązania stosowane w innych służbach narażonych na duży stres, które mogą stanowić wzorzec dobrych praktyk do wykorzystania przez sądy. Kongres był zatem znakomitą okazją do zaprezentowania Projektu „Monitoring stresu zawodowego w sądach i jego skutków zdrowotnych”.

14.10.2014…………………………………………………..……………………

Zaproszenie na II Kongres
Pracowników Sądów Powszechnych

W dniach 23-24 października w Warszawie odbędzie się II Ogólnopolski Kongres Pracowników Sądów Powszechnych i Prokuratury. Podczas II dnia kongresu odbędzie się sesja poświęcona zarządzaniu obciążeniem psychospołecznym pracą w sądownictwie. Sesja ta organizowana została merytorycznie przez Stowarzyszenie Zdrowa Praca w związku z projektem Monitoring stresu zawodowego w sądach i jego skutków zdrowotnych.

więcej

02.08.2014…………………………………………………..……………………

Nowy partner merytoryczny projektu

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB) został Partnerem merytorycznym Projektu. W ramach Projektu wykorzystywane będą m.in. opracowane przez pracowników CIOP-PIB narzędzia badawcze do pomiaru stresorów w środowisku pracy.

 

14.06.2014…………………………………………………..……………………

Konkurs rozstrzygnięty

Konkurs na wykonawcę platformy badawczej dla Projektu został rozstrzygnięty. Spośród sześciu ofert, które wpłynęły do Stowarzyszenia w odpowiedzi na rozesłane przez nas zapytanie komisyjnie wybraliśmy firmę Astcon z Gdyni. Wybór oferty został dokonany z poszanowaniem zasady konkurencyjności. Oprócz ceny, o wyborze zdecydowało także doświadczenie Wykonawcy i jego referencje, termin realizacji oraz zaproponowane rozwiązania techniczne i warunki licencji. Tym samym Projekt wspiera i promuje rozwiązania open source.